Gösta Nyberg Utsikt mot Slussen

Klubbat för:

5 200 SEK

Utropspris

4 000 SEK

GÖSTA NYBERG (1913-1987): Utsikt mot Slussen från Urvädersgränd, signerad G Nyberg och på spännramen signerad Gösta Nyberg, olja på duk, 65x58 cm

Auktionens utrop av Gösta Nyberg, utbildad vid Konstakademien men relativt okänd stockholmsskildrare, är tagen från Mosebacke terrasser. Lägg märke till att konstnären har valt att skildra staden helt utan folkliv och med ett enda fordon, en röd buss, centralt i bilden. Den disiga horisonten i bakgrunden, långt bortom Kornhamnstorg, hjälper till att skapa en speciell vintrig atmosfär över staden.

Svensk privatsamling

686674

2019-10-28