Rörstrand och Marieberg
Klubbat för:
400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STRÅLE, G. H. (2). Rörstrands samling av fajans och porslin. I-II. Stockholm 1879-80.
4:o. 24 kolorerade litograferde plr (alla, text delvis bruntonad av plr, enstaka brunfläckar) o.a. illustrationer, stämplar. Originalomslag (bakre saknas till Marieberg)
Nötta röda samtida hfrbd, guldornerade ryggar m. fyra upphöjda bind, rygg t. Marieberg blekt o. m. skador i övre del. Tillskrift på försättsbladet till Rörstrand, namnteckningar på främre pärmarnas insida. 2 vol.
Del I m. deltitel: Rörstrands historia och tillverkningar 1726-1850, d. II: Mariæbergs historia och tillverkningar 1758-1788.
686705
2019-10-10