Stig Lindberg vas, Gustavsberg studio 1940-tal

Klubbat för:

4 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

STIG LINDBERG, vas, Gustavsberg studio 1940-tal, fajans, handmålad polykrom dekor av ovaler inom rutverk, signerad Gustavsberg studio GUSTAVSBERG HANDDREJAD, målarsignatur för Maja Snis (anställdes på Gustavsberg 1941, död 1950), höjd 22 cm

Mynningskantens undersida med retusch (ca 1 cm lång), invändig krackelyr

686713

2019-11-10