Stig Lindberg vas, Gustavsberg studio 1940-tal
Klubbat för:
4 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STIG LINDBERG, vas, Gustavsberg studio 1940-tal, fajans, handmålad polykrom dekor av ovaler inom rutverk, signerad Gustavsberg studio GUSTAVSBERG HANDDREJAD, målarsignatur för Maja Snis (anställdes på Gustavsberg 1941, död 1950), höjd 22 cm
Mynningskantens undersida med retusch (ca 1 cm lång), invändig krackelyr
686713
2019-11-10