Resebestick silver karolinsk barock

Klubbat för:

6 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

RESEBESTICK, 3 delar, förgyllt silver, 1600 talets slut, Karolinsk barock, bestående av sked, kniv och gaffel, skaft och knopp med pålagd dekor i filigranarbete, skedblad med graverat korslagt monogram CC under krona, möjligen för Karl XIII (1748-1818), inga synliga tillverkarstämplar, senare knivblad stämplat av Petter Norlin, Malmö 1806, längd 13,5 - 17 cm

Åldersrelaterat slitage, filigranarbete med mindre skador

686729

2019-10-07