Erik G.son Hallström Ateljéfönstret
Klubbat för:
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ERIK G:SON HALLSTRÖM (1905-1992): Ateljéfönstret, signerad E.G.H, olja på duk, 60x41 cm
UTSTÄLLD
Stockholm från Söder, Sveagalleriet, Stockholm
Konstnären Erik Gunnarsson Hallström var främst verksam utomlands. Studier av bl.a Cézanne och neoimpressionisterna gav ett speciellt ljus i Hallströms måleri.
Svensk privatsamling
686747
2019-10-28