Erik G.son Hallström Ateljéfönstret

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

ERIK G:SON HALLSTRÖM (1905-1992): Ateljéfönstret, signerad E.G.H, olja på duk, 60x41 cm

UTSTÄLLD
Stockholm från Söder, Sveagalleriet, Stockholm

Konstnären Erik Gunnarsson Hallström var främst verksam utomlands. Studier av bl.a Cézanne och neoimpressionisterna gav ett speciellt ljus i Hallströms måleri.

Svensk privatsamling

686747

2019-10-28