Sekretär USA 1800-tal
Klubbat för:
17 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SEKRETÄR, 1800-talets senare del, USA, georgiansk stil, 2-delad, fanerad i mahogny, med intarsia i form av smala listverk, på hjultrissor, invändigt med flertalet mindre fack och lådor samt lösa föremål som brevvåg och fickur, baksida med infällt uttagbart kassaskåp, höjd ca 120, 82x46 cm
PROVENIENS: Konsthistorikern Dag Widman (1924-2003). Widman, i sin tur, ärvde möbeln från sin kusin, ingift i familjen Keiller, en redarfamilj från Skottland/Göteborg. Alexander Keiller (1804-1874) var grundare till Göteborgs Mekaniska Verkstads AB (Sedermera Götaverken.).
Möbeln är troligtvis tillverkad för ett fartyg.
Lock med slagning, spricka, delar av beslagen saknas
686761
2019-10-07