Nils Tydén Utsikt mot Skeppsbron

Klubbat för:

3 200 SEK

3 000 SEK

NILS TYDÉN (1889-1976): Utsikt mot Skeppsbron, signerad och daterad N. Tydén -43, olja på duk, 47x60 cm

Nils Tydén räknas till de s.k. Intimisterna, dvs den grupp konstnärer som 1917-1923 höll till i Sjövillan vid Smedsudden utanför Stockholm. Hans skicklighet som konstnär kommer bl.a till uttryck, som i flera av auktionens utrop, i skildringar från Stockholms ström i en stämningsfull vinterskrud.

Svensk privatsamling

686785

2019-10-28