Carl Abraham Rothstén Ulriksdals slott

Klubbat för:

6 400 SEK

Arviointi

8 000 SEK

Kuvaus

CARL ABRAHAM ROTHSTÉN (1826-1877): Ulriksdals slott, signerad och daterad C Rothstén 1871, olja på duk, 31x43 cm

Carl Abraham Rothstén ägnade sig nästan uteslutande åt landskapsmåleri, oftast med motiv från Stockholm och dess omgivningar. Förutom panoramavyer över staden med trafikerande fartyg på Strömmen, återfinns mer finstämda skildringar av hamnar och torg i stadens utkant. Även en serie slott, utöver Kungliga slottet i Gamla stan, finns representerade, som Gripsholm, Rosendal och Ulriksdal, det senare då avbildat i auktionens utrop.

Svensk privatsamling

Kuntoraportti

686897

Päivämäärä:

2019-10-28