Gunnar Zetterström Utsikt mot Stadshuset

Klubbat för:

5 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

GUNNAR ZETTERSTRÖM (1902-1965): Utsikt mot Stadshuset från Kattgränd på Södermalm, signerad G Zetterström, olja på pannå, 24x30,5 cm

Påskrift på baksidan av ramen,
Vägen till lyktan i Kattgränd
av morbror är ytterst välkänd
men bäst vara gift, när man tar sig en vift
till lyktans sken uti Kattgränd

Kattgränd är en gata på Mariaberget, och de s. k. "kattkvarteren" hör till de äldsta på Södermalm, belagda sedan 1649.

Gunnar Zetterström studerade för Carl Wilhelmson och i hans rika produktion sticker stockholmsskildringarna ut.

Svensk privatsamling

686917

2019-10-28