Gunnar Zetterström Mariaberget på Södermalm

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

GUNNAR ZETTERSTRÖM (1902-1965): Utsikt mot Mariaberget på Södermalm, signerad G Zetterström, olja på pannå, 25x33 cm

Gunnar Zetterström studerade för Carl Wilhelmson och i hans rika produktion sticker stockholmsskildringarna ut.

Svensk privatsamling

686920

2019-10-28