Gunnar Zetterström Mariaberget på Södermalm
Klubbat för:
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GUNNAR ZETTERSTRÖM (1902-1965): Utsikt mot Mariaberget på Södermalm, signerad G Zetterström, olja på pannå, 25x33 cm
Gunnar Zetterström studerade för Carl Wilhelmson och i hans rika produktion sticker stockholmsskildringarna ut.
Svensk privatsamling
686920
2019-10-28