Johan Jacob Ottergren bord nyrenässans

Klubbat för:

5 000 SEK

Utropspris

1 500 SEK

JOHAN JACON OTTERGREN, bord, 1800-talets andra hälft, nylouisseize, delvis svärtat trä, dekor i intarsia av blomster, musikinstrument samt trädgårdmästarsrelaterat motiv, på hjultrissor, profilerade och konturerade skivor, svarvade ben med kannelyrer, osignerat, höjd ca 69,5, 54x36 cm

PROVENIENS: Har gått i släkten till nuvarande ägare

HISTORIK: Se likadant bord i Nordiska Museets samlingar

https://digitaltmuseum.se/011023705504/bord

Smärre slitage

686960

2019-10-08