Johan Jacob Ottergren stol 1800-tal
Klubbat för:
1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JOHAN JACOB OTTERGREN, stol, 1860-tal, nylouisseize, barnmodell, svärtat trä, djuphäftat klädsel, sarg märkt "Joh. Jac Ottergren/ Stockholm Jakobbergsgatan 19", sitthöjd ca 38 cm
PROVENIENS: I släkten till nuvarande ägare.
HISTORIK: Den andra stolen av paret finns i Nordiska muséets samlingar, se det Ottergrenska rummet.
https://digitaltmuseum.se/021016618219/nordiska-museet-rum-78-interior-fran-1880-90-tal-det-sa-kallade-ottergrenska
Slitage, senare klädsel
686979
2019-10-08