Nils Tydén Utsikt från söder mot Gamla stan

Klubbat för:

1 900 SEK

Schätzwert

2 500 SEK

Beschreibung

NILS TYDÉN (1889-1976): Utsikt från söder mot Gamla stan, signerad N Tydén, olja på pannå, 15,5x22,5 cm

Nils Tydén räknas till de s.k. Intimisterna, dvs den grupp konstnärer som 1917-1923 höll till i Sjövillan vid Smedsudden utanför Stockholm. Hans skicklighet som konstnär kommer bl.a till uttryck, som i flera av auktionens utrop, i skildringar från Stockholms ström i en stämningsfull vinterskrud.

Svensk privatsamling

Zustandsbeschreibung

687027

2019-10-28