Lisa Jonassons Till skillnad från ont och gott
Klubbat för:
2 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LISA JONASSON (född 1978): "Till skillnad från ont och gott", serigrafi / screentryck, signerad och numrerad Lisa Jonasson 108/150, 43,5x57 cm
Konstverket auktioneras ut till förmån för Stiftelsen Ebbas Änglar.
Insamlingsstiftelsen Ebbas Änglar - till minne av Ebba Åkerlund startades 2018 av Jeanette Åkerlund, mamma till Ebba Åkerlund som elva år gammal blev ett av offren i terrorattacken på Drottninggatan den 7 april 2017.
Ebbas Änglar verkar till förmån för barn i Sverige som saknar ekonomiska förutsättningar att utveckla sin talang och sina ambitioner främst inom det idrottsliga eller kulturella området.
Allt arbete med stiftelsen sker ideellt och syftet med stiftelsen är att tillsammans arbeta för att lyfta fram kärlek och medmänsklighet i vårt samhälle.
.
Lisa Jonasson tar sig an en mytisk värld med hjälp av papper, sax och lim och hon har sagt att:
- Bilderna görs bit för bit. När en modul är klar sätter jag fast den så att jag kan börja med nästa. Det skapas hela tiden nya obalanser, varje del ställer sina krav på nästa del. Att göra bilder är att vara i en ström av oändligt många ställningstaganden. Leken med myternas ikonografi speglar vår eviga längtan efter att få tillvaron förklarad för oss.
687042
2019-10-20