Arkitektur, 3 vol.
Klubbat för:
4 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ARKITEKTUR (3). WIJNBLAD, CARL. Ritningar på fyratio wåningshus, af sten, och trettio af träd.... + Ytterligare tilökning af ritningar på wåningshus, sextio af sten och tiugu af träd... Stockholm (P. Momma) 1757, 1756.
4:o. 218 x 19 respektive 245 x 187 mm. (20), (52) s. 47 graverade planscher. Saknar frontispisen och 12 s. text (företalet) i första delen, 4 planscher (nummer XXXVIII, XL, XLIII och XLIV) i andra delen. Nötta samtida halvfranska band, fläckiga inlagor med lagningar, anteckningar och rättelser med bläck. Första delens titelblad med text delvis ersatt med handskrift på lagningar. Plansch V insatt upp-och-ned, XXI och XXV med lagningar, den sistnämnda med reva mitt i. Spår efter röda etiketter på de främre pärminsidorna, senare namnteckning på imprimatursidorna. 2 volymer.
ROOSVAL, JOHNNY. Stockholms stadshus vid dess invigning midsommarafton 1923. Beskrivning utarbetad på uppdrag av Stockholms stadsfullmäktige under redaktion av Johnny Roosval samt Knut A. Tengdahl, Rob. Ekman, Henrik Kreüger och Gunnart Tisell. I-III. Stockholm, 1923.
4:o. 285 x 235 mm. 157,(1), 159-210, 211-361, (1) s. Rikt illustrerad med planscher. Marmorerat helskinnband med upphöjda bind, guldornerad rygg, guldramade pärmar, helt guldsnitt och medbundna främre omslag (Nordiska Bokhandelns bokbinderi).Ryggen lätt nött. I invändigt flanellfodrad marmorerad pappkassett.
Inalles 3 volymer: Skador: Första delen av Wijnblad saknar fronttispis och 12 s. text, andra delen saknar 4 planscher, bägge med fläckar och i nötta band.
Skador: Första delen av Wijnblad saknar fronttispis och 12 s. text, andra delen saknar 4 planscher, bägge med fläckar och i nötta band, se text!
687138
2019-11-08