Christina Nilsson-memorabila

Christina Nilsson-memorabila
Christina Nilsson-memorabila
Christina Nilsson-memorabila
Christina Nilsson-memorabila
Christina Nilsson-memorabila
Christina Nilsson-memorabila
Christina Nilsson-memorabila
Christina Nilsson-memorabila
Christina Nilsson-memorabila
Christina Nilsson-memorabila

Klubbat för:

6 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

KRISTINA NILSSON-MEMORABILIA.Två runda bronsplaketter, den ena 249 mm i diameter, porträtt av Kristina Nilsson med texten CHRISTINA NILSSON DE CASA MIRANDA FRÅN BEUNDRARE AF HENNES KONST 1917, signerad Erik Lindberg -den andra 253 mm, med texten SNART EN VÄRLD TILL SÅNGEN LYSSNAR med motiv abv en fiolspelande barfotaflicka (förmpodligen Kristina Nilsson), beskyddad av en musa och kringflugen av fåglar. Bägge med fastlödd upphängningsögla på baksidan.

Två ramade bilder, ett originalfotografi c:a 112 x 170 mm och utklippt ur tidning c:a 110 x 220 mm. Båda från samma tillfälle, men ur olika vinklar. Tillfället var överlämnande av ovan beskriven bronsplakett i direktör Ottergrens hem 13 maj 1917. Tidningsutklippet med infälld avbildning av palketten.

Tre konsertprogram: Storkyrkan 18 augusti 1876 (veck, mindre kantrevor), Kongl. Stora Theatern 19 augusti 1876 (med veck och revor, litet hål i miten), K. Musikaliska Akademien 21 september 1885 /veck, smärre kanmtrevor, ett par små fläckar, årtalet påskrivet med bläck).

Ett begravningsprogram för jordfästningen 2 december 1921. Växjö, 1921. (3) s. Litet nagg i mittvecket.

Ett graverat porträtt ur bok (c:a 1865).

NORLIND, TOBIAS. Kristina Nilsson. Sångerskan och konstnärinnan. Stockholm,1923. Häftad, snedläst, i trasigt omslag.

(RUBENSSON, SEMMY). Olyckshändelsen vid södra Blasieholmskajen den 23 september 1885. Polismästarens förklaring till Svea Hofrätt. Stockholm, 1886. Nött häfte, trasigt omslag, saknar det bakre.

Inalles 9 föremål.

687142

2019-11-08