John Kindborg Helgeandsholmen
Klubbat för:
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JOHN KINDBORG (1861-1907): Helgeandsholmen, signerad och daterad John Kindborg -91, akvarell och täckvitt, ca 28x45 cm
Johan Kindborg är särskilt känd just för sina stockholmsbilder, efterfrågade på sin tid och så än idag. Stockholms stadsliv skildrad vid slutet av 1800-talet är givetvis svårt att känna igen för dagens stockholmare.
Auktionens utrop är ett intressant tidsdokument och föreställer Helgeandsholmen före Riksdagshusets uppförande 1897 (färdigt 1905). I förgrunden till höger syns det Lorentzska badet, förmodligen Stockholms enda varmbadhus vid tiden (revs 1893), och som erbjöd både nattliga bad och medicinsk behandling med blodiglar.
Svensk privatsamling
687232
2019-10-28