John Kindborg Helgeandsholmen

John Kindborg Helgeandsholmen
John Kindborg Helgeandsholmen
John Kindborg Helgeandsholmen
John Kindborg Helgeandsholmen
John Kindborg Helgeandsholmen
John Kindborg Helgeandsholmen
John Kindborg Helgeandsholmen
John Kindborg Helgeandsholmen

Klubbat för:

2 000 SEK

3 000 SEK

JOHN KINDBORG (1861-1907): Helgeandsholmen, signerad och daterad John Kindborg -91, akvarell och täckvitt, ca 28x45 cm

Johan Kindborg är särskilt känd just för sina stockholmsbilder, efterfrågade på sin tid och så än idag. Stockholms stadsliv skildrad vid slutet av 1800-talet är givetvis svårt att känna igen för dagens stockholmare.

Auktionens utrop är ett intressant tidsdokument och föreställer Helgeandsholmen före Riksdagshusets uppförande 1897 (färdigt 1905). I förgrunden till höger syns det Lorentzska badet, förmodligen Stockholms enda varmbadhus vid tiden (revs 1893), och som erbjöd både nattliga bad och medicinsk behandling med blodiglar.

Svensk privatsamling

687232

2019-10-28