Saltflaska 1800-tal samearbete
Klubbat för:
4 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SALTFLASKA, 1800-talets mitt eller äldre, samiskt arbete, rotarbete samt propp i björk, höjd ca 14 cm,
medföljer senare laminerad handskriven papperslapp från 1800-talet med påskrift "Salt-Flask made& carried by Laplander/ Made of root of trees"
Historik: Enligt uppgift inköpt på auktion i Minnesota, USA
Senare
687233
2019-10-20