Saltflaska 1800-tal samearbete

Klubbat för:

4 400 SEK

Utropspris

2 500 SEK

SALTFLASKA, 1800-talets mitt eller äldre, samiskt arbete, rotarbete samt propp i björk, höjd ca 14 cm,
medföljer senare laminerad handskriven papperslapp från 1800-talet med påskrift "Salt-Flask made& carried by Laplander/ Made of root of trees"

Historik: Enligt uppgift inköpt på auktion i Minnesota, USA

Senare

687233

2019-10-20