Ellis Wallin Skeppsholmen
Klubbat för:
2 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ELLIS WALLIN (1888-1972): Skeppsholmen mot Strandvägen, signerad Ellis Wallin, olja på duk, 38x46 cm
Dedikation på spännramen,
Till Teodor Bång som minne av den oförglömmeliga kryssningen den 25-29 maj 1938 av tillgivne vännen Ellis Wallin
Ellis Wallin bodde i Paris 1920-1933, där han ställde ut flitigt samt tog intryck av franska nyrealismen. 1933 återvände han till Stockholm och utförde landskapsskildringar från främst Stockholm- och Uppsalatrakten.
Svensk privatsamling
687236
2019-10-28