Hugo Elmqvist jugendvas av brons

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

HUGO ELMQVIST (1862-1930), vas, patinerad brons, egen ateljé i Stockholm 1910-tal, jugend, dekor av blommor och girlander, stämpelmärkt HEt, höjd 8,5 cm, diameter 12 cm

HISTORIK:
Elmqvist studerade vid Tekniska skolan i Stockholm och Konstakademien. 1892 fick han Kungliga Medaljen och genom ett resestipendium kunde han resa ut i Europa. Hans arbeten, främst skulpturer, utfördes i gips, brons, marmor och lergods.
I slutet av 1800-talet började han experimentera för att få fram en ny gjutmetod för bronsarbeten. 1902 tar han patent på sin egen gjutningsmetod "Den Elmqvistska Gjutningsmetoden". 1906 fick han i Bryssel högsta utmärkelse för denna nya gjutningsmetod. Hans kompositioner utgörs oftast av vaser och skålar med dekor av typiska jugendattribut såsom växter, blommor och djur.

Smärre bruksslitage

687251

2019-11-10