Långpipa 1800-tal

Långpipa 1800-tal
Långpipa 1800-tal
Långpipa 1800-tal
Långpipa 1800-tal
Långpipa 1800-tal
Långpipa 1800-tal
Långpipa 1800-tal
Långpipa 1800-tal
Långpipa 1800-tal
Långpipa 1800-tal
Långpipa 1800-tal
Långpipa 1800-tal
Långpipa 1800-tal
Långpipa 1800-tal
Långpipa 1800-tal
Långpipa 1800-tal
Långpipa 1800-tal
Långpipa 1800-tal

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

LÅNGPIPA, 1800-talets mitt, sjöskum, möjligen Sophia Isberg (1819-1875), skuren dekor i form av björn och jakthundar, lock med dekor av liggande lejon, skaft av svarvat trä samt flätat läder, silvermonteringar märkta 1840, piphuvudets längd ca 11 cm

Ingår i auktionen Sports Memorabilia & A Gentleman´s Auction

687536

2019-12-15