Maj Bring Molins fontän Kungsträdgården

Klubbat för:

18 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

MAJ BRING (1880-1971): Molins fontän, Kungsträdgården, Stockholm, ej signerad, olja på pannå, ca 50x60 cm

PROVENIENS
Maj Brings kvarlåtenskap (1971)
därefter i arv till kusinbarnet Dag Widman, överintendent på Prins Eugens Waldemarsudde 1981-1989,
därefter i svensk privat samling

Maj Bring varvade i början av 1900-talet konststudier i Göteborg under Carl Wilhelmson med studier vid Konstakademien i Stockholm. 1908 reste hon till Paris, för att 1910 bli elev till Matisse. Hon återkom sedan till Paris i omgångar under många år framöver, bl.a. för studier vid André Lhotes skola 1922.

I auktionens utrop skapar Maj Bring effektfull dramatik i bilden genom att betrakta fontänen med dess omgivning ur ett perspektiv "nedifrån och upp". På så vis ges de omgivande träden, reducerade till två stycken, ett på vardera sidan, enorma proportioner, samtidigt som folklivet runtomkring marginaliseras. Den dominerande gröna färgen signalerar också att naturens urkraft är det centrala i verket, inte motivets avbildande i sig.

Svensk privatsamling

687751

2019-10-28