Lykta
Klubbat för:
4 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STOR LYKTA , 1900-talets tredje kvartal, elektrifierad, stomme i aluminium, höjd ca 110, 60x60 cm
PROVENIENS: Direktör Bertil Marwig, ägare till Marwigs Elektriska AB i Falun, där den stora hantverksmässiga och egenfabricerade lyktan av tradition hängdes upp vid första advent utanför Marwigs Elekttiska AB:s butik på Storgatan i Falun där den enligt uppgift under många år genom sitt vackra sken skapade helgstämning och var ett trevligt och uppskattat inslag i gatubilden vid advent-, jul,- och nyårsfirandena i staden.
Slitage, skärm med mindre bucklor samt ett mindre hål
687766
2019-10-11