Ljusstakar

Ljusstakar
Ljusstakar
Ljusstakar
Ljusstakar
Ljusstakar
Ljusstakar
Ljusstakar
Ljusstakar
Ljusstakar
Ljusstakar
Ljusstakar
Ljusstakar
Ljusstakar
Ljusstakar

Klubbat för:

3 600 SEK

Utropspris

4 500 SEK

LJUSSTAKAR, 1 par, 1800-talets början, tenn, empire, signerade i formen P.H. Lundén L.K.P. (Pehr Henrik Lundén, mästare i Lidköping 1797-1834), räfflad urnpipa buren av obelisk på insvängt pyramidfundament med kulfötter, lösa ljusmanchetter med pärlbård, höjd ca 31 cm

LITTERATUR: Birger Bruzelli: Tenngjutare i Sverige under kontrolltiden 1754-1912, Stockholm 1967, jämför modellen av Petter Höijer, Örebro 1815, sidan 72

Slitage, något ojämna, en ljusmanschett med skada/lagning

687769

2019-10-09