Philippe Venet aftonklänning Pret-â-porter

Klubbat för:

450 SEK

Utropspris

1 000 SEK

PHILIPPE VENET, (1929-) klänning, 1970-tal, sidencrepe, märkt Philippe Venet Paris, halterneck, storl ca 36/38

Philippe Venet började som skräddarlärling redan vid 14-års ålder hos Pierre Court som var verksam på modehuset Balenciaga. Genom hans anställning hos avantgard-designern Elsa Schiaparelli träffar Venet designkollegan Hubert de Givenchy. 1953 öppnar Hubert sitt egna modehus Givenchy och Venet blir anställd som huvudskräddare. Under 1950-60-talet skapade duon tillsammans med Givenchys musa Adrey Hepburn en ung, sofistikerad, elegant stil som slog igenom på den vita duken och spred sig vidare till modescenen. Phillipe Venet öppnar sitt modehus där hans tydliga signum snitt, fall och sömnad är genomgående tema för hans plagg.

Ingår i temaauktionen Pret-â-porter Europeisk mode från 6 decennium 1960-2010

sömm vid linning i behov av lagning,fläckar

687927

2019-11-20