Ewald Dahlskog Stockholms ström

Klubbat för:

7 200 SEK

Arviointi

7 000 SEK

Kuvaus

EWALD DAHLSKOG (1894-1950): Stockholms ström, signerad E. Dahlskog, olja på duk, 51,5x85 cm

Ewald Dahlskogs produktion spänner över ett brett område, inte minst keramik. Själv betraktar han sig som målare i första hand, där han främst inspirerades av de stora italienska mästarna.

Auktionens utrop är ett av relativt få stockholmsmålerier som varit ute på marknaden av konstnären. Ewald Dahlskog beskrivs ibland som "en modern expressionist i klassisk anda". Det aktuella verket är mer renodlat klassiskt, och sannolikt ett tidigt utfört verk av konstnären.

Svensk privatsamling

Kuntoraportti

688019

Päivämäärä:

2019-10-28