Silverbestick modell Viktoria
Klubbat för:
12 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
BESTICK, 96 dlr, silver, mestadels GABF, Stockholm, modell Viktoria, omkring 1900-talets första hälft, svenska importstämplar, bestående av: 12 matskedar, 12 matgafflar, 12 matknivar, 12 bordsskedar, 11 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 smörgåsgafflar, 9 teskedar, 4 smörknivar, total vikt exklusive knivar med blad i rostfritt ca 3270 g
monogramgraverade
688024
2019-10-10