Väggpendyl empire

Väggpendyl empire
Väggpendyl empire
Väggpendyl empire
Väggpendyl empire
Väggpendyl empire
Väggpendyl empire
Väggpendyl empire
Väggpendyl empire
Väggpendyl empire
Väggpendyl empire

Klubbat för:

3 000 SEK

Schätzwert

2 000 SEK

Beschreibung

VÄGGPENDYL, empire, urtavlan med arabiska siffror märkt Jon Cederlund (Jonas Cederlund, 1768-1857, hovurmakare, burskap från 1799), förgylld, skuren dekor, dekor av parställda fabeldjur, krönt av örn, höjd ca 98 cm, nyckel o pendel finns
PROVENIENS: Stopalo

Zustandsbeschreibung

Lagningar, senare förgyllning, krönet möjligen ej tillhörande

688173

2019-11-24