Jonas Wickman
Klubbat för:
14 500 SEK
5 000 SEK
JONAS WICKMAN, "Morgon 23 minus", olja på duk, signerad och daterad 2012, 125x148 cm.
Jonas Wickman, bildkonstnär född i Solna, Sverige. Utbildat på Grundis och Birkagården. Hans semirealistiska måleri kännetecknas av upplösta former och ljus, inte sällan förekommer silluetter av byggnader och närmast absrakta landskap.
Proveniens: Edsvikens Konsthall.
Tema: Kontemporär konst - Visioner i rymden och på jorden.
688306
2019-10-16