Jonas Wickman

Jonas Wickman
Jonas Wickman
Jonas Wickman
Jonas Wickman
Jonas Wickman
Jonas Wickman

Klubbat för:

14 500 SEK

5 000 SEK

JONAS WICKMAN, "Morgon 23 minus", olja på duk, signerad och daterad 2012, 125x148 cm.

Jonas Wickman, bildkonstnär född i Solna, Sverige. Utbildat på Grundis och Birkagården. Hans semirealistiska måleri kännetecknas av upplösta former och ljus, inte sällan förekommer silluetter av byggnader och närmast absrakta landskap.

Proveniens: Edsvikens Konsthall.

Tema: Kontemporär konst - Visioner i rymden och på jorden.

688306

2019-10-16