Lock till tobaskrasp rokoko

Lock till tobaskrasp rokoko
Lock till tobaskrasp rokoko
Lock till tobaskrasp rokoko
Lock till tobaskrasp rokoko
Lock till tobaskrasp rokoko
Lock till tobaskrasp rokoko

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

TOBAKSRASP, lock, 1700-talets mitt, elfenben, rikligt skuren dekor i form av snäckor och blomster, centralmotiv med inspiration från Antoine Watteaus Avfärden till Cythera (L´Embarquement pour Cythere), längd ca 18,5 cm

PROVENIENS: Friherre Carl Emanuel Cederström (1804-1892), Krusenberg, Uppland.

Ingår i auktionen Sports Memorabilia & A Gentleman´s Auction

Enbart lock, saknar del med rasp

688311

2019-12-15