Väskbyglar brosch samearbete 1800-tal eller äldre

Klubbat för:

6 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

VÄSKBYGLAR, 1 par, 1800-tal, sydsamiskt arbete, geometrisk dekor, DRÄKTSMYCKE/ BROSCH, 1800-tal eller äldre, brons, genombruten dekor, längd ca 21 cm,
medföljer laminerad handskriven papperslapp från 1800-talet med påskrift "Buckle or Breastpin /.../ Lapland"

Historik: Enligt uppgift inköpt på auktion i Minnesota, USA

688319

2019-10-20