Skrammelkåsa samearbete 1800-tal

Klubbat för:

4 600 SEK

Utropspris

1 500 SEK

SKRAMMELKÅSA, 1800-tal, sydsamiskt arbete, masurbjörk, träskuren, inläggningar i renhorn med graverad dekor, handtag med ihålighet fylld med kulor, nitar i koppar, total längd ca 16,5 cm
medföljer senare laminerad handskriven papperslapp från 1800-talet med påskrift "Ladle /for reindeer-milk made of /.../-/root & reindeer-horn/ from Lapland."

Historik: Enligt uppgift inköpt på auktion i Minnesota, USA

Kåsans botten med spår efter inlägg

688320

2019-10-20