Skrammelkåsa samearbete 1800-tal
Klubbat för:
4 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKRAMMELKÅSA, 1800-tal, sydsamiskt arbete, masurbjörk, träskuren, inläggningar i renhorn med graverad dekor, handtag med ihålighet fylld med kulor, nitar i koppar, total längd ca 16,5 cm
medföljer senare laminerad handskriven papperslapp från 1800-talet med påskrift "Ladle /for reindeer-milk made of /.../-/root & reindeer-horn/ from Lapland."
Historik: Enligt uppgift inköpt på auktion i Minnesota, USA
Kåsans botten med spår efter inlägg
688320
2019-10-20