Pipfodral mm. 1800-tal samearbete

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

1 800 SEK

PIPFODRAL, trä, nit i koppar, ELDSTÅL, 2 st, smide i järn, varav en är en omarbetad oxsko, TÄNDSTICKSFODRAL, 2 st, samisk respektive sydsamisk, en med graverad dekor samt lock med gångjärn, längd ca 6-6,5 cm

medföljer senare laminerade handskrivna papperslappar från 1800-talet med påskrift

Historik: Enligt uppgift inköpt på auktion i Minnesota, USA

Tändsticksfodral saknar lock respektive botten, pipfodral saknar beslag

688321

2019-10-20