Saltflaska samearbete 1800-tal

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

1 500 SEK

SALTFLASKA/ SNUSFLASKA, 1800-tal, masurbjörk, skuren i ett stycke, beslag i mässing, botten med romboid öppning, diameter ca 7,5 cm
medföljer senare laminerad handskriven papperslapp(skador/bortfall) från 1800-talet med påskrift "Lapland/.../Snuff/...) mad(e)/.../ roo(t)"

Historik: Enligt uppgift inköpt på auktion i Minnesota, USA

Botten med öppning saknar propp

688322

2019-10-20