Lodbössa Hans Fredriksson

Lodbössa Hans Fredriksson
Lodbössa Hans Fredriksson
Lodbössa Hans Fredriksson
Lodbössa Hans Fredriksson
Lodbössa Hans Fredriksson
Lodbössa Hans Fredriksson
Lodbössa Hans Fredriksson
Lodbössa Hans Fredriksson

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

LODBÖSSA, svensk, med slaglås, pipan oktagonalt kammarstycke märkt HFS (Hans Fredriksson 1815-1899 Vännäs, Västerbotten), beslag i mässing, sidblecket märkt Oskar Ölund (sannolikt kronojägare Oskar Ölund född i Ånäset, Piteå 1868-1951), kolvlåda, längd ca 141 cm
PROVENIENS: Stopalo

Slitage, stock med avslag och sprickor

688434

2019-11-24