Byrå rokoko J.H. Remmers
Klubbat för:
16 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
JOHAN HINDRICH REMMERS (ämbetsmästare i Stockholm 1754-1773/90), byrå, stockholmsarbete i rokoko, dubbelsignerad IHREMRS samt med Stockholms snickarämbetes sigill, fanerad med amarant, rosenträ, sandelträ och valnöt, beslag i mässing, bukig form, inläggningar av friser och fält, parkettläggning, kortsidorna med rombmotiv, skiva av röd kalksten med dubbel kälning, höjd ca 79, 118x58 cm
PROVENIENS: Stopalo
Ställvisa skador och lagningar, del av lambrekäng saknas, nyckel saknas
688458
2019-11-24