Taburett sengustaviansk C.J. Wadström
Klubbat för:
4 400 SEK
Arviointi
2 000 SEK
Kuvaus
CARL JOHAN WADSTRÖM (mästare i Stockholm 1788-1816), taburett, sengustavianskt stockholmsarbete, signerad CIWS, Stockholms stolmakarämbetessigill, träskuren dekor, sarger med bladsnitt, hörnfleuronger, bladhölstrade avsmalnande ben, sitthöjd ca 43 cm
PROVENIENS: Stopalo
Kuntoraportti
Slitage
688461
Päivämäärä:
2019-11-24