Taburett sengustaviansk C.J. Wadström

Klubbat för:

4 400 SEK

Arviointi

2 000 SEK

Kuvaus

CARL JOHAN WADSTRÖM (mästare i Stockholm 1788-1816), taburett, sengustavianskt stockholmsarbete, signerad CIWS, Stockholms stolmakarämbetessigill, träskuren dekor, sarger med bladsnitt, hörnfleuronger, bladhölstrade avsmalnande ben, sitthöjd ca 43 cm
PROVENIENS: Stopalo

Kuntoraportti

Slitage

688461

Päivämäärä:

2019-11-24