Alvar Aalto fåtölj, modell 406, Artek Finland

Klubbat för:

6 400 SEK

Utropspris

3 500 SEK

ALVAR AALTO, "Modell 406", fåtölj, Artek, Finland omkring 1940-tal, björk, sadelgjord samt stoppad rygg, originalklädsen, sitthöjd ca 37 cm

Bruksslitage kring armlän samt kring klädsel

688470

2019-10-10