Salongsgrupp tidigt 1900-tal (7dlr)
Klubbat för:
500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SALONGSGRUPP, 7 dlr, bestående av: soffa, 5 stolar, salongsbord, 1890/1910-tal, soffans stomme i furu, samtliga möbler fanerade i björk, samtliga klädda i blå sidentextil med vita blommedaljonger, soffans mått, längd ca 164, ryggens höjd ca 95, stolarnas sitthöjd ca 49, salongbordets höjd ca 58, diameter ca 70 cm
Kraftig blekning av faner samt textil på samtliga, bruksslitage, förstärkningar, lagningar, smuts, smärre avslag på faner
688902
2019-10-13