SAAB Sekretär
Klubbat för:
9 600 SEK
Utropspris
12 000 SEK
SEKRETÄR, SAAB, daterad 1983, numrerad 1/3, plåt, lucka med bakomliggande lampa i mässing, skärm med genombruten dekor, längd 152 cm, höjd 121 cm, bred 64 cm.
Sekretären skapades 1983 av möbelsnickaren och konstnären Gunnar Svensson (Berg) även kallad "mäster på väster" i Malmö. Det är bakdelen till en Saab 96 monterad på träunderrede. Allt lackat i Saabs orginalfärg. Sekretären har läderklädd skrivyta, inbyggd lampa och brevställ.
Smärre slitage/lackbortfall, enstaka rispa,
689096
2019-10-13