2 tekannor samt sockerskrin i silver
Klubbat för:
6 600 SEK
Utropspris
7 500 SEK
TEKANNOR SAMT SOCKERSKRIN, silver, 3 dlr, rokokostil, omkring 1800-talets andra hälft, bestående av 2 tekannor samt 1 sockerskrin med lock, oidentifierade stämplar, troligen Indien, riklig reliefdekor med rocailler, total vikt ink inlägg vid hantag ca 1672 g
Smärre slitage
689296
2019-10-16