Meissen figurin

Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin

Klubbat för:

6 200 SEK

Utropspris

8 000 SEK

MEISSEN, figurin i form av "Europa och tjuren", 1800-talets andra hälft, Europa avbildas sittande på tjuren med vindfylld tygdrapperingar, tjuren är smyckad med blomstergirlander som bärs upp av en bevingad putto, stämplad med korsade klingor i underglasyrblått, modellnummer godset K 70 samt 25 i godset, målarnummer 58 i sepia, kvalitetsgrad C, höjd ca 24 cm

Föremålet tillhör en temaauktion med Meissenföremål från 1700-1900-talet

Tjuren lutar stark åt en sida och en armering i metall har blottats på dess bkre vänstra klöv

689382

2019-10-17