Meissen figurin

Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin

Klubbat för:

17 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

MEISSEN, figurin i form av en Allegori över luften, sent 1800-tal, gudinnan Juno avbildas med sitt attribut i form av en påfågel, runt om henne bevingade putti med en spegel och ett pärlhalsband samt ett ymnighetshorn med blommor, putton med spegeln kommer flygande på ett moln som här får symbolisera vinden, om Juno berättas i Aeneiden att önskade av vindguden Aelos att han släppa sina vindar lösa på Aenas flotta och därav hennes inplacering i vindens allegori, pärlhalsbandet symboliserar skönhet och fåfänga (vilket också påfågeln gör) och syns oftast tillsammans med kärleksgudinnan Venus, märkt med korsade klingor i underglasyrblått samt i godset modellnummer O 199 och 122 i godset, målarnummer 45 i järnoxidrött, bemålat porslin, höjd ca 22,5 bredd 24 samt djup 14 cm

Föremålet tillhör en temaauktion med Meissenföremål från 1700-1900-talet

689383

2019-10-17