Meissen figurin

Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin

Klubbat för:

10 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

MEISSEN, figurin, Bacchusgrupp, 1800-talets slut, gruppen avbildar Bacchus draperad i en panterfäll och med vänstra handen håller han sin Thyrsosstav och med den andra skålar han med Amor och en barnsatyr, en nymf är behjälplig med en kanna, märkt med korsade klingor i underglasyrblått, samt i godset modellnummer C 35 X 110 i godset, mälarnummer 29 i sepia, bemålat porslin, höjd ca 33, bredd 27 samt djup 17 cm

Föremålet tillhör en temaauktion med Meissenföremål från 1700-1900-talet

689384

2019-10-17