Meissen figurin
Klubbat för:
8 800 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MEISSEN figurin i form av "Europa och tjuren" 1800/1900-tal, Europa sitter kokett på den blomstersmyckade Jupiter i tjurskepnad, vid tjurens fötter två kvinnor som ur en korg räcker blommor åt prinsessan, märkt med korsade klingor i underglasyrblått, och i godset 2697 samt 51 och 52, bemålat porslin, höjd ca 22, berdd 20 samt djup 11 cm
Föremålet tillhör en temaauktion med Meissenföremål från 1700-1900-talet
689385
2019-10-17