Meissen figurin

Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin

Klubbat för:

8 800 SEK

Utropspris

10 000 SEK

MEISSEN figurin i form av "Europa och tjuren" 1800/1900-tal, Europa sitter kokett på den blomstersmyckade Jupiter i tjurskepnad, vid tjurens fötter två kvinnor som ur en korg räcker blommor åt prinsessan, märkt med korsade klingor i underglasyrblått, och i godset 2697 samt 51 och 52, bemålat porslin, höjd ca 22, berdd 20 samt djup 11 cm

Föremålet tillhör en temaauktion med Meissenföremål från 1700-1900-talet

689385

2019-10-17