Meissen figurin
Klubbat för:
13 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
MEISSEN, figurin, Allegorisk grupp över Jorden, 1800-tal, på ett lejon sitter den krönta modersgudinnan Kybele hållande en nyckel samt ett ymnighetshorn med frukt, hon är omgiven av putti varav en håller upp en blomstergirland, en krattar jorden, ytterligare en ligger lutad mot en korg med grönsaker, en flicka står i hyllnngspose bakom gudinnan, gruppen märkt med korsade klingor i underglasyrblått, i godset modellnummer D 83 samt148 i godset, målarnummer 1 i järnoxidrött, bemålat proslin, höjd ca 24, bredd 22 samt djup 18 cm
Föremålet tillhör en temaauktion med Meissenföremål från 1700-1900-talet
Height 9 1/2 inches.
Möjligen ett nagg på puttons skära
689386
2019-10-17