Meissen figurin

Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin
Meissen figurin

Klubbat för:

13 500 SEK

Utropspris

15 000 SEK

MEISSEN, figurin, Allegorisk grupp över Jorden, 1800-tal, på ett lejon sitter den krönta modersgudinnan Kybele hållande en nyckel samt ett ymnighetshorn med frukt, hon är omgiven av putti varav en håller upp en blomstergirland, en krattar jorden, ytterligare en ligger lutad mot en korg med grönsaker, en flicka står i hyllnngspose bakom gudinnan, gruppen märkt med korsade klingor i underglasyrblått, i godset modellnummer D 83 samt148 i godset, målarnummer 1 i järnoxidrött, bemålat proslin, höjd ca 24, bredd 22 samt djup 18 cm

Föremålet tillhör en temaauktion med Meissenföremål från 1700-1900-talet

Height 9 1/2 inches.

Möjligen ett nagg på puttons skära

689386

2019-10-17